Historicky

James Bond zjišťuje, že Diamanty jsou věčné • Švýcarské ženy dostaly poprvé volební a hlasovací právo • Termín ping-pongová diplomacie je odrazem opatrného přibližování USA a Číny; do nejlidnatější země světa přijíždí americká ping-pongová reprezentace • Gustáv Husák reaguje na informaci o úvahách Karla Gotta emigrovat stručně: „Ať se rozhodne sám, zda chce zůstat s naším lidem, nebo sloužit západní buržoazii.“ • Na Filipínách je objeven kmen Pasadajů, kteří žijí na úrovni doby kamenné; je rozhodnuto, že budou ponecháni svému osudu • V Rudém právu byl ze zbulvárnění československé divadelní scény obviněn mj. Václav Havel • Svět opustil Louis Armstrong

Klimaticky a oenologicky

Mrazíky překvapily 27. a 29. dubna, pak napadaly nějaké ty kroupy. Období květu začalo v červnu za obtížných, především bouřlivých podmínek. Ale 18. září, kdy začala sklizeň, bylo všechno celkem v pořádku. Vína byla různorodá, ale elegantní a lehká se sklonem k určité křehkosti vlivem nízké kyselosti. Cuvée: 50 % Pinot Noir, 50 % Chardonnay. Víno má intenzívní, pronikavou vůni, v níž se mísí ovocné tóny s kořeněnými akcenty; vytvářejí tak dojem, že se buket drží jakoby na uzdě. Chuť se vyznačuje zřetelnou ovocností, je dobře strukturované, plné a silné. Závěr dělá velký dojem, je ozvěnou elegance, přetrvávající svěžesti s dotyky opáleného dřeva a vanilky s příměsí pepře.

Chef de Cave

René Philipponnat

Odkalení

2006

Notes

Poté, co Chef de Cave připravil cuvée, onu směs vín povolených odrůd, naplní jím láhve a přidá tirážní likér, kombinaci kvasinek, cukru a vína, láhve uzavře provizorní zátkou, upevní ji ocelovou sponou a tzv. sekundární kvašení může začít. Množství cukru je třeba přesně dodržet; každé 4 gramy zajistí zvýšení tlaku oxidu uhličitého v láhvi o 1 atmosféru. Byla to zejména neznalost právě této okolnosti, která dříve vedla k nešťastným explozím láhví, v nichž vznikl příliš velký tlak.

Bugsy's Bar
Moët and Chandon Champagne

Dom Pérignon