Historicky

Sean Connery, první představitel Jamese Bonda, možná vůbec nejproslulejšího labužníka míšených nápojů („Protřepat, nemíchat!“) a znalce Doma Pérignona, oslavil 70. narozeniny • V Paříži se zřítil Concorde • Prahu zachvátily v době zdejšího zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky demonstrace proti globalizaci • Policie dopadla při činu gang, který se pokoušel v Londýně ukrást diamant Hvězda tisíciletí • Zastavením třetího reaktoru skončil definitivně provoz jaderné elektrárny v Černobylu • Byl zprovozněn první blok jaderné elektrárny Temelín • Na Kavčích horách vypukla televizní krize • V české legislativě bylo zakotveno užívání elektronického podpisu a prodej e-knih

Klimaticky a oenologicky

Teplá a vlhká zima, právě tak jaro; červen a srpen teplé a suché, krupobití 2. července. Sklizeň začala už 11. září za dobrého počasí, takže hrozny zůstaly zdravé a nakonec docela slibné. Cuvée: 34 % Pinot Noir, 16 % Pinot Meunier, 50 % Chardonnay. Vůně odhaluje vrstvu za vrstvou, jakoby to byl přechod jara do léta. Jemně pražené mandle a lískové ořechy postupně ozařují trpké tóny (grapefruitů a mandarinek) zdůrazněné sladkými rostlinnými tóny a kořením (máta, zelená káva). Pak plným leskem začínají svítit tóny šťavnatého tropického ovoce (broskve a mango) a jemných, sametových chutí (jasmínu a hlohu). Počáteční síla, přímá, imponující, syrová, i když bez náznaků brutality, postupně ustupuje teplé, bohaté, krémové hloubce, než se energie rozzáří ještě jednou, s vibrací v křehkém závěru s dlouhými tóny pryskyřice a lékořice. Grand Vintage 2000 Moët & Chandon je víno, které je zároveň sebejisté a intrikující, zářivé a nenapravitelné, které nakazí vášní a radostným vzrušením toho, kdo hledá komplikovanost a přesnost.

Chef de Cave

Georges Blanck

Notes

Každá ze tří hlavních druhů révy (pokrývají 99,7 % vinohradů) přináší do směsi něco jiného. Pinot Noir tvoří její kostru a tělo a obohacuje ji o pohádkové aroma jahod, malin a třešní; Pinot Meunier se stará o oblost vína a podporuje její zrání. Chardonnay jí dodává charakteristickou kombinaci vůní květin a citrusů a vnáší do ní minerální tóny; zároveň přispívá i ona k zdárnému průběhu zrání. Kromě této trojice patří mezi schválené odrůdy, které se ovšem již nesmí vysazovat, ještě Arbanne, Petit Meslier a Pinot Blanc; jejich viniční rozloha (0,3 %) je však zanedbatelná.

Bugsy's Bar
Moët and Chandon Champagne

Dom Pérignon