Historicky

Sean Connery, první představitel Jamese Bonda, možná vůbec nejproslulejšího labužníka míšených nápojů („Protřepat, nemíchat!“) a znalce Doma Pérignona, oslavil 70. narozeniny • V Paříži se zřítil Concorde • Prahu zachvátily v době zdejšího zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky demonstrace proti globalizaci • Policie dopadla při činu gang, který se pokoušel v Londýně ukrást diamant Hvězda tisíciletí • Zastavením třetího reaktoru skončil definitivně provoz jaderné elektrárny v Černobylu • Byl zprovozněn první blok jaderné elektrárny Temelín • Na Kavčích horách vypukla televizní krize • V české legislativě bylo zakotveno užívání elektronického podpisu a prodej e-knih

Klimaticky a oenologicky

Teplá a vlhká zima, právě tak jaro; červen a srpen teplé a suché, krupobití 2. července. Sklizeň začala už 11. září za dobrého počasí, takže hrozny zůstaly zdravé a nakonec docela slibné. Cuvée: 49 % Pinot Noir, 51 % Chardonnay. Květinové tóny brzy dávají přednost tmavým třešním a kandované kůře citrusů doplněny kakaem a kouřovými akcenty. Bezchybná architektura tohoto vína dosahuje klasicistní chuti, jíž dominuje rovnováha, konzistence a integrace všech stavebních prvků. Víno je brilantní a smyslně ovocné, v závěru pak jemné hořkosladké doteky.

Chef de Cave

Richard Geoffroy

Notes

V roce 1787 vyrobila Manufacture Royale de Porcelaine de Sèvres na objednávku královny Marie-Antoinetty soupravu stolního nádobí pro servis selských produktů. Jedním z předmětů, které jsou dodnes opředeny legendami, je bol sein; hlavy beranů na trojúhelníkovém půdorysu podpírají kalíšek, jenž bylo možno zvednout. Královně měl sloužit především na pití čerstvého mléka. Předpokládá se oprávněně, že z něj však pila i šampaňské z Hautvillers. Tvar kalíšku byl odvozen z tvaru královniných ňader… Nakolik je legenda pravdivá, nevíme; jiná tvrdí, že kalíšek byl odvozen od tvaru pouze levého ňadra (od srdce) a měl být darem Ludvíku XVI., královninu manželovi.

Bugsy's Bar
Moët and Chandon Champagne

Dom Pérignon