Historicky

Sean Connery, první představitel Jamese Bonda, možná vůbec nejproslulejšího labužníka míšených nápojů („Protřepat, nemíchat!“) a znalce Doma Pérignona, oslavil 70. narozeniny • V Paříži se zřítil Concorde • Prahu zachvátily v době zdejšího zasedání Mezinárodního měnové fondu a Světové banky demonstrace proti globalizaci • Policie dopadla při činu gang, který se pokoušel v Londýně ukrást diamant Hvězda tisíciletí • Zastavením třetího reaktoru skončil definitivně provoz jaderné elektrárny v Černobylu • Byl zprovozněn první blok jaderné elektrárny Temelín • Na Kavčích horách vypukla televizní krize • V české legislativě bylo zakotveno užívání elektronického podpisu a prodej e-knih

Klimaticky a oenologicky

Teplá a vlhká zima, právě tak jaro; červen a srpen teplé a suché, krupobití 2. července. Sklizeň začala už 11. září za dobrého počasí, takže hrozny zůstaly zdravé a nakonec docela slibné. Cuvée: 41 % Pinot Noir, 20 % Pinot Meunier, 39 % Chardonnay. Vůně odhaluje vrstvu za vrstvou, jakoby to byl přechod jara do léta. Jako první je zde aroma křehkého červeného ovoce (malin, červeného rybízu a lesních jahod), která se pomalu otevírá do vůně černých ovocných plodů (černý rybíz, ostružiny a borůvky). Složení velmi smyslné (pižmo a růže) a kořenité (růžový pepř a muškátový oříšek).  Na patře je víno plné a šťavnaté, s příchutí kandovaného ovoce (meruněk, datlí, sušených švestek). Bohatá konzistence, smyslná jako teplá tkanina (kašmír), zvyšuje pocit dostatku, který se prodlužuje ve skvělém závěru s tóny vanilky a lékořice. Moët & Chandon Rosé Grand Vintage 2000 je víno jak sebejisté, tak hojné, hluboké a plné pohody, které nakazí vášní a radostným vzrušením všechny přívržence hledající komplikovanost a preciznost.

Chef de Cave

Georges Blanck

Notes

Obsah standardní láhve šampaňského činí v současnosti 75 cl. Ale nebývalo tomu tak. První známá norma byla stanovena 8. března 1735. Ordonance Royale určil, že flacon, jak byla tehdy láhev nazývána, má obsahovat 25 tekutých uncí, tj. pinte de Paris, pařížskou pintu, jež odpovídala 0,93 litru. Pro Brita, který se zdráhal vypít k jídlu celou láhev a půlka mu zase byla málo, byla určena Imperial Pint, obsahující 60 cl.

Bugsy's Bar
Moët and Chandon Champagne

Dom Pérignon