Historicky

Sean Connery, první představitel Jamese Bonda, možná vůbec nejproslulejšího labužníka míšených nápojů („Protřepat, nemíchat!“) a znalce Doma Pérignona, oslavil 70. narozeniny • V Paříži se zřítil Concorde • Prahu zachvátily v době zdejšího zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky demonstrace proti globalizaci • Policie dopadla při činu gang, který se pokoušel v Londýně ukrást diamant Hvězda tisíciletí • Zastavením třetího reaktoru skončil definitivně provoz jaderné elektrárny v Černobylu • Byl zprovozněn první blok jaderné elektrárny Temelín • Na Kavčích horách vypukla televizní krize • V české legislativě bylo zakotveno užívání elektronického podpisu a prodej e-knih

Klimaticky a oenologicky

Teplá a vlhká zima, právě tak jaro; červen a srpen teplé a suché, krupobití 2. července. Sklizeň začala už 11. září za dobrého počasí, takže hrozny zůstaly zdravé a nakonec docela slibné. Cuvée: 60 % Pinot Noir, 40 % Chardonnay. Úvodní květinové tóny brzy dávají přednost černým třešním a kandované citrusové kůře doplněné kakaem a neznatelným kouřovým závojem. Bezvadná konstrukce tohoto vína dosahuje perfektního klasicismu chuti s dominujícím dojmem rovnováhy, konzistence a propojení všech vlastností. Je stejně brilantní jako smyslně ovocné. Jeho pevnost se stává přímo hmatatelnou se závěrečnými šťavnatými a jemně sladkohořkými náznaky.

Chef de Cave

Richard Geoffroy

Notes

Zpravidla v dolní části etikety šampaňského vína jsou uvedeny zkratky, které obvykle nikdo nestuduje. V případě velkých šampaňských domů (a Moët & Chandon samozřejmě patří mezi ně) čteme většinou NM, což znamená Négociant manipulant. Pěstuje sice hrozny, ale zároveň je nakupuje – a vyrábí víno. RM znamená Récoltant manipulant; vyrábí šampaňské z vlastních hroznů – pouze 5 % smí nakoupit od jiných pěstitelů. MA je zkratka slov Marque auxiliaire; používá se v případě, kdy značka vína nemá nic společného ani s výrobcem, ani s pěstitelem a patří někomu jinému, např. řetězci supermarketů. A konečně ND, Négociant distributeur; obchodník, jenž prodává víno pod svým vlastním jménem.

Bugsy's Bar
Moët and Chandon Champagne

Dom Pérignon