Historicky

V Praze se začala stavět Sazka, nyní O2 arena • Při premiéře bondovky Dnes neumírej! si diváci povšimli, že agent 007 změnil značku hodinek – Omega vystřídala Rolex a poprvé si objednal Mojito • Praha (vedle řady dalších míst) byla zaplavena povodní; jejím důsledkem bylo i uzavření Bugsy´s baru na dobu tří měsíců • Vraždění neviňátek, plátno Petra Pavla Rubense, bylo vydraženo u Sotheby´s za 49,5 milionu liber šterlinků • V Praze se uskutečnil summit Severoatlantické aliance • Opustili nás Vlastimil Brodský, Felix Holzmann, Lionel Hampton • Karel Spěváček natočil nízkorozpočtový film Brak

Klimaticky a oenologicky

Mrazíky v polovině dubna. Sklizeň začala 14. září. Přes den bylo docela dobře, v noci byla pěkná zima. Cuvée: 51 % Pinot Noir, 21 % Pinot Meunier, 28 % Chardonnay. Cuvée: 51 % Pinot Noir, 21 % Pinot Meunier, 28 % Chardonnay. 38. ročníkové růžové víno domu. Tóny třešní, švestek a čerstvých fíků se v něm doplňují s lesními jahodami, borůvkami a ostružinami. Sedm let zrání obohatilo víno o subtilní sladovou nakouřenost na pozadí hřebíčku, skořice a lékořice. K těmto botanicals se připojuje máta, anýz, zimolez a růže. Delikátně vyvinuté tělo si udržuje lineární strukturu. Závěrečný dojem: svěžest s osvěžujícími stopami třešní a bylinného čaje.

Chef de Cave

Georges Blanck

Odkaleno

2009

Notes

Značka Moët & Chandon vznikla poté, co Jean-Rémy Moët odešel roku 1833 do penze a předal svůj podnik synu Victorovi a zeti Pierru-Gabrielu Chandonovi, manželu dcery Adélaïde. Od té doby se tedy jmenuje tento šampaňský dům Moët & Chandon. 19. století pro něj znamenalo řadu dalších významných událostí: V roce 1867 se stal dodavatelem španělské královny Isabelly II., v roce 1893 se stala zákaznicí britská královna Victoria. To bylo v době, kdy se francouzské vinice postupně vzpamatovávaly z úderu phylloxery vastatrix. Paul Chandon a jeho syn Raoul vybudovali první výzkumnou vinařskou laboratoř, díky níž se jim podařilo úspěšně čelit pohromě.

Bugsy's Bar
Moët and Chandon Champagne

Dom Pérignon