Historicky

Lihovar Moscow Distillery Cristall zahájil výrobu vodky Putinka • Byl zachycen poslední signál americké vesmírné sondy Pioneer 10 ze vzdálenosti asi 12 miliard kilometrů od Země • Samotář Pen Hadow se vydal pěšky z Kanady k Severnímu pólu • Horká vlna o 44°C zasáhla Paříž • Supersonický dopravní letoun Concorde vzlétl naposledy • Ve Velké Británii bylo zakázáno používat mobilní telefon v době řízení auta • Uskutečnilo se celostátní referendum o vstupu České republiky do Evropské unie • Byl oznámen objev historicky prvního českého dinosaura • Odešel Johnny Cash

Klimaticky a oenologicky

Po nezvykle kruté a suché zimě dopadly mezi 7. a 11. dubnem na hrozny silné mrazy, které úrodu značně zdevastovaly. Nezvyklé jaro vystřídalo horké, tropické léto. Bylo nejteplejší v Champagni za posledních třiapadesát let. Hrozny, které přežily jarní mráz a krupobití, se potýkaly s neutuchajícím žárem. Sklizené hrozny byly ideálně vyzrálé a zdravé; jejich kvalita se dala srovnávat s legendárními sklizněmi let 1947 či 1959. Sklizeň začala mimořádně brzo, někde už 12. srpna (což je mimochodem nejranější termín od roku 1822) za velmi příznivého počasí. Cuvée: 29 % Pinot Noir, 43 % Pinot Meunier, 28 % Chardonnay. 68. ročníkové víno domu ihned odhaluje svou sametovou zralost. První tóny vanilky, mandlí a lískových oříšků následují jemné odstíny letního ovoce nasyceného sluncem: meruněk, broskví, nektarinek a hrušek. Postupně se přidává skořice, perník a čerstvě mletá káva. Víno je plné a smyslné, připomíná kůži a kašmír, jež přecházejí do hřejivého finále se zákmity lékořice a kandovaného grapefruitu. Moët & Chandon Grand Vintage 2003, víno z mimořádného roku a nesrovnatelných hroznů, se vyznačuje čistotou a velkorysostí.

Chef de Cave

Georges Blanck

Notes

Na přelomu 19. a 20. století se protnuly dráhy proslulé značky šampaňského vína a v té době možná nejuznávanějšího dekorativního umělce na světě – českého malíře Alfonse Muchy, jenž pro šampaňské navrhl působivý plakát ve stylu art-déco. Lépe řečeno plakáty hned dva. Liší se v dolní části nápisem Dry Impérial respektive Grand Crémant Impérial. Ladné tvary luzného zjevení, jež drží v ruce plochou číšku šampaňského, nepřekvapí; Alfons Mucha je považován za zakladatele českého fotografického aktu!

Bugsy's Bar
Moët and Chandon Champagne

Dom Pérignon