Historicky

Lihovar Moscow Distillery Cristall zahájil výrobu vodky Putinka • Byl zachycen poslední signál americké vesmírné sondy Pioneer 10 ze vzdálenosti asi 12 miliard kilometrů od Země • Samotář Pen Hadow se vydal pěšky z Kanady k Severnímu pólu • Horká vlna o 44°C zasáhla Paříž • Supersonický dopravní letoun Concorde vzlétl naposledy • Ve Velké Británii bylo zakázáno používat mobilní telefon v době řízení auta • Uskutečnilo se celostátní referendum o vstupu České republiky do Evropské unie • Byl oznámen objev historicky prvního českého dinosaura • Odešel Johnny Cash

Klimaticky a oenologicky

Po nezvykle kruté a suché zimě dopadly mezi 7. a 11. dubnem na hrozny silné mrazy, které úrodu značně zdevastovaly. Nezvyklé jaro vystřídalo horké, tropické léto. Bylo nejteplejší v Champagni za posledních třiapadesát let. Hrozny, které přežily jarní mráz a krupobití, se potýkaly s neutuchajícím žárem. Sklizené hrozny byly ideálně vyzrálé a zdravé; jejich kvalita se dala srovnávat s legendárními sklizněmi let 1947 či 1959. Sklizeň začala mimořádně brzo, někde už 12. srpna (což je mimochodem nejranější termín od roku 1822) za velmi příznivého počasí. Cuvée: 48 % Pinot Noir, 30 % Pinot Meunier, 22 % Chardonnay. 37. ročníkové růžové víno domu je vášnivé, pevné víno pro labužníky, jež se vyznačuje osvobozující intenzitou. Úvodní tóny jahod, černých třešní a ostružin se objevují náhle, neodolatelně a dokazují úroveň zralosti, jež je výrazná, zprvu navozující muškátový oříšek a kůži, posléze se stává čerstvou se závojem růžového grapefruitu, krvavých pomerančů a růží. Hustota vína je zdůrazněna živou strukturou, jež zanechává silný a příjemný dojem v ústech. Tóny černého rybízu a kávy vedou k důraznému, lehce anýzovému a delikátně přiostřenému závěru.

Chef de Cave

Georges Blanck

Notes

Šampaňské víno Moët & Chandon Vintage představuje vrchol kreativity Chef de Cave domu. Jen a jen on může rozhodnout, zda vinobraní určitého roku poskytuje ty nejlepší hrozny a slibuje, že z harmonického spojení jejich odrůd vznikne v budoucnosti unikátní, jedinečné ročníkové šampaňské. Moët & Chandon patří k průkopníkům filosofie ročníkového vína. To vůbec první nese letopočet 1842 a bylo reflexí poptávky britských a amerických zákazníků po zralejším šampaňském vínu. Lze říci bez přehánění, že kolekce tak pokrývá 170 let, během kterých se zrodilo 69 ročníkových neopakovatelných vín!

Bugsy's Bar
Moët and Chandon Champagne

Dom Pérignon