Historicky

Lihovar Moscow Distillery Cristall zahájil výrobu vodky Putinka • Byl zachycen poslední signál americké vesmírné sondy Pioneer 10 ze vzdálenosti asi 12 miliard kilometrů od Země • Samotář Pen Hadow se vydal pěšky z Kanady k Severnímu pólu • Horká vlna o 44°C zasáhla Paříž • Supersonický dopravní letoun Concorde vzlétl naposledy • Ve Velké Británii bylo zakázáno používat mobilní telefon v době řízení auta • Uskutečnilo se celostátní referendum o vstupu České republiky do Evropské unie • Byl oznámen objev historicky prvního českého dinosaura • Odešel Johnny Cash

Klimaticky a oenologicky

Po nezvykle kruté a suché zimě dopadly mezi 7. a 11. dubnem na hrozny silné mrazy, které úrodu značně zdevastovaly. Nezvyklé jaro vystřídalo horké, tropické léto. Bylo nejteplejší v Champagni za posledních třiapadesát let. Hrozny, které přežily jarní mráz a krupobití, se potýkaly s neutuchajícím žárem. Sklizené hrozny byly ideálně vyzrálé a zdravé; jejich kvalita se dala srovnávat s legendárními sklizněmi let 1947 či 1959. Sklizeň začala mimořádně brzo, někde už 12. srpna (což je mimochodem nejranější termín od roku 1822) za velmi příznivého počasí. Cuvée: 40 % Pinot Noir, 60 % Chardonnay. Vůně se rozvíjí z květinové delikátnosti k vápenitě minerálnímu charakteru. Rozpoznatelné jsou akcenty kandovaného ovoce a kafrových listů, posléze se otvírá sféra koření a lékořicového kořene. V chuti úchvatné, vyzývá k doteku, je spíše živé než aromatické. Po počátečním závanu měkkosti narážíme na minerální zeď, která se postupně omítá hořkou, jódově slanou ušlechtilostí.

Chef de Cave

Richard Geoffroy

Notes

Šampaňské Dom Pérignon patřilo vždy k nejvyhledávanějším vínům na světě. Již v roce 1694 bylo víno Otce Pérignona pětkrát dražší než víno běžné. O tři sta let později, v roce 2004, vydražil zájemce tři láhve ročníku 1921 za 24 675 dolarů. O čtyři roky později dosáhly tři láhve velikosti magnum obsahující ročníky Dom Pérignon Œnothèque 1966, 1973 a 1976 dokonce částky 93 260 dolarů. Nevypijte to!

Bugsy's Bar
Moët and Chandon Champagne

Dom Pérignon